Aug 17,18,19 tickets

2018 performances

Showtimes are subject to change. Please check back frequently to get the most up-to-date information.

  

 

-3Days -4Hours -28Minutes -55Seconds

PRINTABLE DOWNLOADABLE PDF HERE

03BothEveSched2518 copy

Amphitheatre

 Friday Saturday Sunday
2PM
An Afternoon with
Fred Penner
Sunday Gospel 10:30 AM
Samantha Martin & Delta Sugar
Treasa Levasseur
Suzie Vinnick
Tanika Charles
6-6:30Polky Village Band6:00-6:40
Tanika Charles4-4:40Goitse
6:35-7:10The Hut People6:50-7:25Beppe Gambetta4:50-5:10Summerfolk Choir Treasa Levasseur
7:20-8:00Bryden Gwiss Kiwenzie7:30-8:05The Harpoonist & the Axe Murderer5:15-5:50

Mama’s Broke
8:15-8:55:Suzie Vinnick8:15-8:55Rose Cousins5:55-:6:35Stephen Fearing
9:05-9:45Calan9:10-9:50Vishtèn6:45-7:30Samantha Martin & Delta Sugar
10:00-11:00Sarah Harmer10:05-11:05Susan Aglukark7:45-8:50Bahamas

Down By the Bay

 Friday SaturdaySunday
5:00
5:45-6:45YOUTH DISCOVERIES PART 1
Rob Elder
Fork n Harp
Emily Gilbart
Basset
7:00-7:50GHOST STORY
The Lifers
 Stephen Fearing
7PMYOUTH DISCOVERIES PART 2
Rob Elder
Esther's Family
Willem James Cowan
8:00-9:00LOOSE ENDS & LOST CAUSES
Fred Penner*
Rose Cousins 
The Primary Colours
8PMWALKING ON SUNSHINE
The Lifers*
Basset
Paige Ballagh
9PM
A Summerfolk Farewell
Polky Village Band
The Kubasonics
Suzie Vinnick*
9:20-10:20Adonis Puentes
 Drew McIvor
9PMBEATS AND GROOVES
Bryden Gwiss Kiwenzie
Joel Morelli 
Tanika Charles
10:30- 11:10TRADITIONALLY AMAZING
Vishtèn
Calan
10:00 PMUrban Highlanders
11:20The Harpoonist & the Axe Murderer11:00Adonis Puentes
12:00
12:10My Son the Hurricane12 The Kubasonics

Saturday Daytime

 Down by the BaySharing CircleWine BarGazeboDown by the River
             Acousticemphasis on dance
11:00-12:00HOLYHEAD TO DUN LAOGHRAIRE
Calan
Goitse *
NORTHERN STORIES
David Newland
THE AXE CAME BACK
Fred Penner*
The Harpoonist & the Axe Murderer
UP FROM THE DEPTHS
The Lifers*
Emily Gilbart
UKRANIAN DANCE STYLES
The Kubasonics
12:00-1:00MBP
Mama’s Broke*
Beppe Gambetta
Polky Village Band
UNPLUGGED
Urban Highlanders
DEEP ROOTS
Si Kahn
The Primary Colours*
12:00-12:35 
CONCERT
Willem James Cowan   
FOOTSTLYE        Vishtèn
1:00-2:001:10-2:10 
THE LONGEST ROAD
Sarah Harmer
Rose Cousins
 Stephen Fearing*
Nick Sherman 
ALL THAT ASLIDE
Doug Cox
1:00-1:40
Joel Morelli
12:40-1:10
OPEN STAGE
sign up at info booth
LET'S LEARN SALSA
Adonis Puentes
Instructors (TBA)
1:15-1:55
CONCERT
Drew McIvor
2:00-3:002:20-3:20
SEPARATED AT BIRTH
Vishtèn*
The Hut People
UNUSUAL INSTRUMENTS 1
The Kubasonics
1:45-2:30
SWEET & LOW
Kunle*
Basset
2:00-3:00
TRUE FALSE TRUE LOVER
Goitse
Mama’s Broke
CLOGGING 101
Calan
3:30-4:303:30-4:30
SONGS FROM A HAT
Treasa Levasseur*
Paige Ballagh
Fred Penner
Doug Cox
Andrina Turenne
3:00
SOCIAL JUSTICE
Si Kahn
Linda McRae
  3:40-4:40
EXPECT THE UNEXPECTED
The Hut People *
Polky Village Band
3:10-4:10
AXE MASTERS
Stephen Fearing*
 Joel Morelli
Beppe Gambetta
3:00-5:00 
SATURDAY AFTERNOON CONTRA 
Circle’s Corner Dance Band
Caller
Lorraine Sutton
4:30-5:30AINT NO CURE FOR THE SUMMERFOLK BLUES
 Suzie Vinnick* 
Samantha Martin
The Harpoonist &the Axe Murderer
4:00
PALM WINE MUSIC
Kunle 
Come learn the secrets of this traditional Caribbean musical style
5:00
CAFE CONCERT
The Lifers
4:20-5:00
CONCERT
Nick Sherman
5:45-7:00JAM ZONE
While we give our tech crew a break, why don’t you all break out the instruments and Jam
TWIRLING WORKSHOP
Vita Bowen & friends
5PM
Summerfolk Circle

Sunday Daytime

 Down by the BaySharing Circle
Acoustic
Wine BarGazeboDown by the River
11:00-12:00CONCERT
The Primary Colours
11:0011:00
YOGA
Maxine Iharosy
12:00-1:00MAKE ‘EM HOLLER
Mama’s Broke*
Fork 'n Harp
Nick Sherman
UNUSUAL INSTRUMENTS 2
The Hut People
LA DOLCE VITA
Beppe Gambetta
Joel Morelli
ALL MY CHILDREN
Esther’s Family
Drew McIvor
Kunle
FIRST NATION STYLE
Bryden Gwiss Kiwenzie
1:00-2:00HOME IS WHERE THE HEART IS
Susan Aglukark
Stephen Fearing*
Goitse
ROAD STORIES
Listen to ours, or tell your own!
David Newland
Beppe Gambetta
ALL YOU CAN EAT
Fork 'n Harp
Rob Elder*
1:00-1:40
Si Kahn
POLISH DANCE PARTY
Polky Village Band
2:00-3:00IN THE GROOVE
Adonis Puentes
Kunle
Tanika Charles
LET'S LOOP
Joel Morelli
2:10 2:50
OPEN STAGE
Sign up at info booth

TRAD ON DEMAND
Calan
Mama’s Broke
SUNDAY BALFOLK
Circle's Corner Dance Band
2-4PM
3:00-4:003:15
CONCERT
Rob Elder
HOW DO YOU DO THE THINGS YOU DO?
Stephen Fearing
CONCERT
Paige Ballagh
CONCERT
The Retail All Stars
They’ve been serving you at the store, now they’re serving up tunes!
4:00-5:00PEER PLEASURE
Rob Elder
Basset
Esther’s Family
Willem James Cowan
Emily Gilbart
Fork 'n Harp
TWIRLING WORKSHOP
Vita Bowen & friends
Children's Area
230 PM

 

 

 

 

 

Underneath any great festival are great sponsors.
  • Canadian Heritage
  • CH- Endowment
  • OAC resize
  • CFGB 2014 web
  • ONTARIO
  • Socan
  • OS Transport -resize
  • pow wow logo-1 websize
  • Nawash logo
  • The Dock coloured
  • RogersTV 2016
  • Sun Times
  • BrucePowerT_process300
  • Mix1065-colour
  • ticketpro
  • index_en
  • PWU
  • CIUT 89.5FM
  • Society of United Professionals
  • Northridge Property Management
  • Collins Barrow 2015
  • Keelings
  • Banquet
  • McIntee 60 yrs
  • Busch-Logo_Side-Stacked
  • GB Sustain Net - website
  • Quenchbuggy website
  • Lakeview-RV
  • Uhaul
  • Exclaim
  • Foodland logo
  • Caframo
  • breadheads
  • Fox Chrysler logo
  • TG Group Insurance
  • Long & McQuade
  • Long's Picnic Table
  • Albright Trucking logo
  • Miller Photoplaques
  • Zehrs Markets - web logo