Ken Whiteley

Ken Whitely is a Canadian roots music legend. His musical journey has taken him from jug band, folk and swing to blues, gospel and children’s music. Among numerous accolades, he’s been awarded a Canadian Folk Music Award, Genie Award for Best Original Song in a Canadian film, Lifetime Achievement recognition from Folk Music Ontario (Ontario Council of Folk Festivals) and Mariposa Folk Festival.

He has also been nominated for 7 Juno awards and 16 Maple Blues Awards. Ken’s live performances showcase his outstanding musicianship on guitars and mandolin, award winning original songs and his powerful vocals, called “…a cross between Pete Seeger and Tony Bennett on 11!” Whether leading his own group, solo or collaborating with peers at blues, folk, children’s festivals and concerts of all sizes, his “…deep knowledge and infectious passion” guarantee good times for all. As a producer of over 160 recording projects, Ken’s productions have garnered 10 Canadian Gold and Platinum records, 4 American Gold records, 24 Juno and 2 Grammy nominations, and sold over 8 million copies.

 

Check out their website here 

Saturday Sunday
10:30 AM
Gospel Workshop
Amphitheatre
10:30 AM
12:00 PM
The Lee Boys
11:00 AM
Indigenous Traditional Kids Hoop Dance
Down By The River
11:00 AM
11:50 AM
with Emilee Ann Pitawanakwat

The Voice - Owen Sound
Down By The Bay
11:00 AM
12:00 PM
The Small Glories (H), The Pairs, and Windborne
11:30 AM
12:00 PM
Sit Down Young Stranger - A Tribute to Gordon Lightfoot
Down By The Bay
12:10 PM
1:10 PM
David Newland (H), Gunning and Cormier, Mia Kelly, The Pairs, The Small Glories, Shane Pendergast, Scott Cook, Julian Taylor, and Mimi O'Bonsawin

Cajun and Zydeco Dance
Down By The River
12:15 PM
1:15 PM
with Le Winston Band

In Concert Jocelyn Pettit and Ellen Gira
Down By The Bay
1:20 PM
2:00 PM

In Concert with Jocelyn Pettit and Ellen Gira
Down By The Bay
1:20 PM
2:00 PM

Digging Roots
Down By The River
1:30 PM
2:40 PM

Songsmith Sessions
Down By The Bay
2:20 PM
3:20 PM
Mimi O'Bonsawin, Julian Taylor, Serena Ryder

From Montreal With Love
Down By The River
3:10 PM
4:30 PM
Wesli and Redfox

Folk and Soul
Down By The Bay
3:45 PM
5:30 PM
The Lee Boys, Angelique Francis
Angelique Francis and Wesli
Down By The River
12:00 PM
1:20 PM

Jam Junction
Down By The Bay
12:00 PM
1:20 PM
RedFox and Shred Kelly
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
Indigenous Traditional Kids Hoop Dance
Down By The River
1:30 PM
2:20 PM
with Emilee Ann Pitawanakwat

Fiddle Nations
Down By The Bay
1:45 PM
2:55 PM
Jocelyn Pettit and Ellen Gira, Jess Weed of Jessica Pearson Band, and Shane Cook of Allison Lupton Band

Songs From A Hat
Down By The Bay
2:00 PM
3:00 PM
Featuring Coco Love Alcorn

Meteor Heist In Concert
Down By The River
2:30 PM
3:10 PM
Meteor Heist

A Joyful Noise
Down By The Bay
3:15 PM
4:35 PM
Gunning & Cormier (H), The Small Glories, & Coco Love Alcorn

Allison Lupton
Amphitheatre
4:00 PM
4:40 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
Scott Cook
Amphitheatre
5:00 PM
5:40 PM
5:30 PM
6:00 PM
The Pairs
Amphitheatre
6:00 PM
6:40 PM
Julian Taylor
Amphitheatre
6:00 PM
6:45 PM
6:30 PM
7:00 PM
RedFox
Amphitheatre
7:00 PM
7:40 PM

Where Can I Find Me
Down By The Bay
7:00 PM
8:00 PM
Mimi O' Bonsawin(H), Magenta, Kamden Gillespie
The Small Glories
Amphitheatre
7:00 PM
7:40 PM

Matt Andersen
Amphitheatre
7:45 PM
8:45 PM

Amphitheatre Finale
Amphitheatre
8:50 PM
9:00 PM
7:30 PM
8:00 PM
Windborne
Amphitheatre
8:00 PM
8:45 PM

Guitars From Heaven
Down By The Bay
8:20 PM
9:20 PM
J.P. Cormier (H), Jono Townsend of RedFox, and Tony McManus of Allison Lupton Band

Angelique Francis
Amphitheatre
9:00 PM
9:45 PM

Celtic Extravaganza
Down By The Bay
9:40 PM
10:40 PM
Graham Lindsey (H), Allison Lupton, Jocelyn Pettit & Ellen Gira

Serena Ryder
Amphitheatre
10:00 PM
11:00 PM
8:30 PM
9:00 PM
A Summerfolk Farewell
Down By The Bay
9:00 PM
11:00 PM
The Lee Boys, and Shred Kelly
9:30 PM
10:00 PM
10:30 PM
11:00 PM
Shred Kelly
Down By The Bay
11:10 PM
11:50 PM

Wesli
Down By The Bay
11:59 PM
1:00 AM
11:30 PM

Saturday

  • Indigenous Traditional Kids Hoop Dance
    11:00 AM - 11:50 AM
  • The Voice - Owen Sound
    11:00 AM - 12:00 PM
  • Sit Down Young Stranger - A Tribute to Gordon Lightfoot
    12:10 PM - 1:10 PM
  • Cajun and Zydeco Dance
    12:15 PM - 1:15 PM
  • In Concert Jocelyn Pettit and Ellen Gira
    1:20 PM - 2:00 PM
  • In Concert with Jocelyn Pettit and Ellen Gira
    1:20 PM - 2:00 PM
  • Digging Roots
    1:30 PM - 2:40 PM
  • Songsmith Sessions
    2:20 PM - 3:20 PM
  • From Montreal With Love
    3:10 PM - 4:30 PM
  • Folk and Soul
    3:45 PM - 5:30 PM
  • The Pairs
    6:00 PM - 6:40 PM
  • RedFox
    7:00 PM - 7:40 PM
  • Where Can I Find Me
    7:00 PM - 8:00 PM
  • Windborne
    8:00 PM - 8:45 PM
  • Guitars From Heaven
    8:20 PM - 9:20 PM
  • Angelique Francis
    9:00 PM - 9:45 PM
  • Celtic Extravaganza
    9:40 PM - 10:40 PM
  • Serena Ryder
    10:00 PM - 11:00 PM
  • Shred Kelly
    11:10 PM - 11:50 PM
  • Wesli
    11:59 PM - 1:00 AM

Sunday

  • Gospel Workshop
    10:30 AM - 12:00 PM
  • Angelique Francis and Wesli
    12:00 PM - 1:20 PM
  • Jam Junction
    12:00 PM - 1:20 PM
  • Indigenous Traditional Kids Hoop Dance
    1:30 PM - 2:20 PM
  • Fiddle Nations
    1:45 PM - 2:55 PM
  • Songs From A Hat
    2:00 PM - 3:00 PM
  • Meteor Heist In Concert
    2:30 PM - 3:10 PM
  • A Joyful Noise
    3:15 PM - 4:35 PM
  • Allison Lupton
    4:00 PM - 4:40 PM
  • Scott Cook
    5:00 PM - 5:40 PM
  • Julian Taylor
    6:00 PM - 6:45 PM
  • The Small Glories
    7:00 PM - 7:40 PM
  • Matt Andersen
    7:45 PM - 8:45 PM
  • Amphitheatre Finale
    8:50 PM - 9:00 PM
  • A Summerfolk Farewell
    9:00 PM - 11:00 PM
Saturday Sunday
10:30 AM
Gospel Workshop
Amphitheatre
10:30 AM
12:00 PM
The Lee Boys
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
Allison Lupton
Amphitheatre
4:00 PM
4:40 PM
4:30 PM
5:00 PM
Scott Cook
Amphitheatre
5:00 PM
5:40 PM
5:30 PM
6:00 PM
The Pairs
Amphitheatre
6:00 PM
6:40 PM
Julian Taylor
Amphitheatre
6:00 PM
6:45 PM
6:30 PM
7:00 PM
RedFox
Amphitheatre
7:00 PM
7:40 PM
The Small Glories
Amphitheatre
7:00 PM
7:40 PM

Matt Andersen
Amphitheatre
7:45 PM
8:45 PM

Amphitheatre Finale
Amphitheatre
8:50 PM
9:00 PM
7:30 PM
8:00 PM
Windborne
Amphitheatre
8:00 PM
8:45 PM
8:30 PM
9:00 PM
Angelique Francis
Amphitheatre
9:00 PM
9:45 PM
9:30 PM
10:00 PM
Serena Ryder
Amphitheatre
10:00 PM
11:00 PM
10:30 PM

Saturday

  • The Pairs
    6:00 PM - 6:40 PM
  • RedFox
    7:00 PM - 7:40 PM
  • Windborne
    8:00 PM - 8:45 PM
  • Angelique Francis
    9:00 PM - 9:45 PM
  • Serena Ryder
    10:00 PM - 11:00 PM

Sunday

  • Gospel Workshop
    10:30 AM - 12:00 PM
  • Allison Lupton
    4:00 PM - 4:40 PM
  • Scott Cook
    5:00 PM - 5:40 PM
  • Julian Taylor
    6:00 PM - 6:45 PM
  • The Small Glories
    7:00 PM - 7:40 PM
  • Matt Andersen
    7:45 PM - 8:45 PM
  • Amphitheatre Finale
    8:50 PM - 9:00 PM
Saturday Sunday
11:00 AM
The Voice - Owen Sound
Down By The Bay
11:00 AM
12:00 PM
The Small Glories (H), The Pairs, and Windborne
11:30 AM
12:00 PM
Sit Down Young Stranger - A Tribute to Gordon Lightfoot
Down By The Bay
12:10 PM
1:10 PM
David Newland (H), Gunning and Cormier, Mia Kelly, The Pairs, The Small Glories, Shane Pendergast, Scott Cook, Julian Taylor, and Mimi O'Bonsawin

In Concert Jocelyn Pettit and Ellen Gira
Down By The Bay
1:20 PM
2:00 PM

In Concert with Jocelyn Pettit and Ellen Gira
Down By The Bay
1:20 PM
2:00 PM
Jam Junction
Down By The Bay
12:00 PM
1:20 PM
RedFox and Shred Kelly
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
Fiddle Nations
Down By The Bay
1:45 PM
2:55 PM
Jocelyn Pettit and Ellen Gira, Jess Weed of Jessica Pearson Band, and Shane Cook of Allison Lupton Band

Songs From A Hat
Down By The Bay
2:00 PM
3:00 PM
Featuring Coco Love Alcorn
2:00 PM
Songsmith Sessions
Down By The Bay
2:20 PM
3:20 PM
Mimi O'Bonsawin, Julian Taylor, Serena Ryder
2:30 PM
3:00 PM
A Joyful Noise
Down By The Bay
3:15 PM
4:35 PM
Gunning & Cormier (H), The Small Glories, & Coco Love Alcorn
3:30 PM
Folk and Soul
Down By The Bay
3:45 PM
5:30 PM
The Lee Boys, Angelique Francis
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
Where Can I Find Me
Down By The Bay
7:00 PM
8:00 PM
Mimi O' Bonsawin(H), Magenta, Kamden Gillespie
7:30 PM
8:00 PM
Guitars From Heaven
Down By The Bay
8:20 PM
9:20 PM
J.P. Cormier (H), Jono Townsend of RedFox, and Tony McManus of Allison Lupton Band
8:30 PM
9:00 PM
A Summerfolk Farewell
Down By The Bay
9:00 PM
11:00 PM
The Lee Boys, and Shred Kelly
9:30 PM
Celtic Extravaganza
Down By The Bay
9:40 PM
10:40 PM
Graham Lindsey (H), Allison Lupton, Jocelyn Pettit & Ellen Gira
10:00 PM
10:30 PM
11:00 PM
Shred Kelly
Down By The Bay
11:10 PM
11:50 PM

Wesli
Down By The Bay
11:59 PM
1:00 AM
11:30 PM

Saturday

  • The Voice - Owen Sound
    11:00 AM - 12:00 PM
  • Sit Down Young Stranger - A Tribute to Gordon Lightfoot
    12:10 PM - 1:10 PM
  • In Concert Jocelyn Pettit and Ellen Gira
    1:20 PM - 2:00 PM
  • In Concert with Jocelyn Pettit and Ellen Gira
    1:20 PM - 2:00 PM
  • Songsmith Sessions
    2:20 PM - 3:20 PM
  • Folk and Soul
    3:45 PM - 5:30 PM
  • Where Can I Find Me
    7:00 PM - 8:00 PM
  • Guitars From Heaven
    8:20 PM - 9:20 PM
  • Celtic Extravaganza
    9:40 PM - 10:40 PM
  • Shred Kelly
    11:10 PM - 11:50 PM
  • Wesli
    11:59 PM - 1:00 AM

Sunday

  • Jam Junction
    12:00 PM - 1:20 PM
  • Fiddle Nations
    1:45 PM - 2:55 PM
  • Songs From A Hat
    2:00 PM - 3:00 PM
  • A Joyful Noise
    3:15 PM - 4:35 PM
  • A Summerfolk Farewell
    9:00 PM - 11:00 PM
Saturday Sunday
11:00 AM
Indigenous Traditional Kids Hoop Dance
Down By The River
11:00 AM
11:50 AM
with Emilee Ann Pitawanakwat
11:30 AM
12:00 PM
Cajun and Zydeco Dance
Down By The River
12:15 PM
1:15 PM
with Le Winston Band
Angelique Francis and Wesli
Down By The River
12:00 PM
1:20 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
Digging Roots
Down By The River
1:30 PM
2:40 PM
Indigenous Traditional Kids Hoop Dance
Down By The River
1:30 PM
2:20 PM
with Emilee Ann Pitawanakwat
2:00 PM
2:30 PM
Meteor Heist In Concert
Down By The River
2:30 PM
3:10 PM
Meteor Heist
3:00 PM
From Montreal With Love
Down By The River
3:10 PM
4:30 PM
Wesli and Redfox
3:30 PM
4:00 PM

Saturday

  • Indigenous Traditional Kids Hoop Dance
    11:00 AM - 11:50 AM
  • Cajun and Zydeco Dance
    12:15 PM - 1:15 PM
  • Digging Roots
    1:30 PM - 2:40 PM
  • From Montreal With Love
    3:10 PM - 4:30 PM

Sunday

  • Angelique Francis and Wesli
    12:00 PM - 1:20 PM
  • Indigenous Traditional Kids Hoop Dance
    1:30 PM - 2:20 PM
  • Meteor Heist In Concert
    2:30 PM - 3:10 PM
No events available!